Zbliża się Sezon 2015

Sezon 2015 Paphos Agora Project, zapowiadany już wielokrotnie, a ostatnio na antenie Polskiego Radio, rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa do 27 września. Podobnie, jak w ubiegłym roku, ekipa w mniejszym składzie przyjedzie wcześniej, by przygotować wszystko na przyjazd reszty, która w tym roku będzie liczyć ponad 70 osób! Będą to, jak co roku, pracownicy i doktoranci Instytutu, studenci odbywający ćwiczenia terenowe, wolontariusze z kraju i zagranicy, a także specjaliści od najnowszych metod dokumentacyjnych i nieinwazyjnych badań geofizycznych.

Nowy sezon rozpoczyna drugą etap, w który projekt wchodzi dzięki uzyskaniu grantu NCN MAESTRO. Poza pracami na Agorze, której zostało do przebadania jeszcze ok. 95%, związanymi z próbą rekonstrukcji jej wyglądu i sposobu funkcjonowania, dzięki współpracy z geofizykami z Uniwersytetu w Hamburgu, rozpoczniemy prospekcję geomagnetyczną obszaru położonego na południe od agory w celu poszukiwania infrastruktury gospodarczej. Integralną częścią badań będą również prace geoarcheologiczne ekipy z Uniwersytetu w Kielcach, pomagającej w rekonstrukcji obrazu geologicznego regionu i wpływu działalności człowieka na zmiany środowiska w starożytności. Podobnie jak w zeszłym roku zastosujemy skaning laserowy wykonany przez specjalistów z AGH, porównując jego wyniki z efektami dokumentacji metodą fotogrametryczną w celu optymalizacji naszej pracy. Tradycyjnie już całość zwieńczy fotografia powietrzna dokonana przez badaczy z UJ i Politechniki Warszawskiej przy pomocy drona.

Data opublikowania: 10.08.2015