Kilka słów o promocji

Pafos w roku 2017 pełni zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury. W związku z tym kierująca programem, prof. E. Papuci-Władyka wraz z zespołami naukowymi "Paphos Agora Project" opracowali program promocji i popularyzacji badań UJ w Pafos w ramach akcji Celebrating Pafos2017 European Capital of Culture.  Przygotowano wystawę fotografii Roberta Słabońskiego "W sercu starożytnego miasta. Badania Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Agorze oraz innych obszarach Parku Archeologicznego w Pafos na Cyprze" (IN THE HEART OF THE ANCIENT CITY. Research of the Jagiellonian University in Krakow at the Agora and beyond in Paphos Archaeological Park, Cyprus). Wystawie towarzyszy film autorstwa Huberta Chudzio, pt. Paphos Agora Project. Powstał również dwujęzyczny polsko-angielski katalog tej wystawy. Ekspozycja znajduje się w Visitors Centre w Archeologicznym Parku w Pafos w pobliżu portu i będzie otwarta do końca br. Uroczysty wernisaż tej wystawy odbył się w dniu 6 października o godz. 18.00 z udziałem delegacji UJ w składzie Prorektor Prof. Armen Edigarian, Dziekan WH  Jan Święch oraz Prodziekan Stanisław Sroka. Otworzyła wystawę Dyrektor Departamentu Starożytności Republiki Cypru, Dr Marina Solomidou Ieronymidou, następnie głos zabrał Prorektor, JE Ambasador RP pani Barbara Tuge Erecińska, przedstawicielka Ministerstwa Transportu i Komunikacji Afrodyta Kofterou oraz E. Papuci-Władyka, a obecny byli burmistrz Pafos, Fedonas Fedonos i licznie zgromadzeni goście.

W tym samym dniu o godz. 20.00  odbyło się drugie wydarzenie promocyjne, mianowicie multimedialny performance na otwartym powietrzu na placu w porcie Pafos. Pokaz pt. Misterium miasta Afrodyty Pafos2017" przygotowany został i wykonany przez artystę multimediów, Jani Konstantinovskiego Puntosa, który już wcześniej współpracował z UJ (projekt "Kopernik" dla Muzeum UJ) do muzyki znanego artysty, Józefa Skrzeka, przy współpracy zespołów naukowych Paphos Agora Project, których liderem jest UJ. Performance polegał na projekcji na ścianach średniowiecznego fortu w porcie pafijskim. Był dedykowany antycznej oraz współczesnej cywilizacji. Miał na celu ukazanie jak osiągnięcia nowych technologii mogą zostać wprzęgnięte w służbę archeologii oraz ochrony i nowej interpretacji dziedzictwa kulturowego. Pokaz dla dużej  publiczności zainaugurował Burmistrz Pafos, Fedonas Fedonos, następnie przemawiali Pani Ambasador RP, Prorektor UJ oraz E. Papuci-Władyka. Performance powtórzono kilkakrotnie w następnym dniu.

Opisane wydarzenia promocyjne uzyskały wsparcie finansowe Rektora UJ, Burmistrza i Rady Miejskiej Pafos oraz Ambasady RP na Cyprze. Wsparcia organizacyjnego udzielił Departament Starożytności Cypru, Muzeum w Pafos oraz liczni wolontariusze z Pafos2017.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, a także uczestnikom!

Tekst E. Papuci-Władyka
Foto. R. Słaboński