Wystawa w Nikozji

Polskie badania archeologiczne na Cyprze pokazuje wystawa w Muzeum Cypryjskim w Nikozji otwarta 25 maja 2015 r. w obecności ministra spraw zagranicznych Republiki Cypru J. Kassoulidesa, wiceminister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej H. Mościckiej-Dendys, dyrektor Departamentu Starożytności Cypru Dr M. Solomidou Ieronymidou, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Cyprze JE B. Tuge-Erecińskiej i wielu innych znamienitych gości.

Ekspozycja prezentuje również wyniki badań oraz zabytki odkryte podczas prac krakowskiej ekspedycji Paphos Agora Project w latach 2011-2014. Generalnie polska archeologia śródziemnomorska jest obecna na Cyprze od 1965 roku, kiedy to prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął pierwsze polskie wykopaliska na wyspie w miejscowości Pafos. Misja Uniwersytetu Warszawskiego prowadzona była potem przez wiele lat przez prof. Wiktora A. Daszewskiego, a obecnie kieruje nią dr Henryk Meyza. Odkryto miedzy innymi największą budowlę publiczną na wyspie tzw. Willę Tezeusza oraz wspaniałe mozaiki figuralne o tematyce mitologicznej. Szefowa wykopalisk na Agorze, prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, współpracowała wcześniej wiele lat z ekspedycją warszawską a od 2011 prowadzi własne badania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ekspozycja w Nikozji wieloletniego dorobku Polaków na Cyprze znakomicie obrazuje rozwój i wiele różnorodnych aspektów życia miasta Pafos od założenia do upadku. Wystawę w Muzeum Cypryjskim można oglądać do końca listopada, potem zostanie przeniesiona do Muzeum w Pafos. Wystawę dopełnia krótka publikacja.

Zapraszamy !

Data opublikowania: 24.05.2015